Asi vás nepřekvapí, že hlavním důvodem, proč se objevují vrásky na čele, je stárnutí pleti. Věk ovšem není jediným faktorem, který na vaší pleti zanechává jemné linky.
Významnou roli hraje také životní styl (především kouření, stres, alkohol), genetika, nesprávná péče o pleť (například nedostatečná hydratace nebo příliš drsné produkty) a UV záření (zejména při častém pobytu na slunci bez UV ochrany).
Všechny tyto faktory poškozují kolagenová a elastinová vlákna, která pokožce propůjčují pevnost a pružnost. Výsledkem jsou tzv. statické vrásky, které se s přibývajícím věkem postupně prohlubují a stávají se výraznějšími.
Mimické vrásky na čele
Dalším typem jsou mimické vrásky, které vznikají opakovanými pohyby obličeje, například mračením. Vrásky na čele typicky bývají spojeny se stresem, ale mohou vznikat i od smíchu.
S věkem se kůže stává méně elastickou a její schopnost regenerace klesá, což umožňuje, aby se tyto jemné linky prohlubovaly. Navíc škodlivé vnější vlivy, jako je UV záření a znečištění, urychlují proces stárnutí.
Čelní sval se v důsledku výrazné mimiky napíná a stahuje, což přispívá ke vzniku vrásek na čele. U lidí s bohatou mimikou se mohou objevit vrásky na čele už v mládí, tedy ještě před 30. rokem.
Vertikální vrásky na čele
Mimické vrásky na čele mohou být výraznější také u lidí, kteří nenosí sluneční brýle při pobytu na slunci, nebo u těch, kteří nosí špatně padnoucí dioptrické brýle. Tito lidé mají sklon mhouřit oči, a stahovat tak obočí k sobě. Tyto časté mimické pohyby obličeje vedou ke vzniku vertikální „lví“ vrásky.
Horizontální vrásky na čele
Horizontální vrásky na čele vznikají kvůli opakovaným pohybům obličejových svalů, jako je zdvihnutí obočí při úžasu a překvapení, zamračení při hněvu či frustraci nebo zvídavý pohled při soustředění. Všechny tyto mimické výrazy se postupně zapisují do struktury pokožky.